Święta Wielkanocne A. D. 2015 w parafii Piątnica
Wielkanoc jest czasem niezwykłym dla każdego chrześcijanina. Upamiętnia zmartwychwstanie Chrystusa. Na ten czas wielkiej radości przygotował nas okres czterdziestodniowego postu, który w naszej parafii przeżywaliśmy w duchu zadumy i pokuty oraz rekolekcje wielkopostne. Przeżycia związane z radosnym celebrowaniem Świąt Wielkanocnych bezpośrednio poprzedziły szczególnie bogate obchody Triduum Paschalnego.
W Wielki Czwartek wierni piątniccy licznie zgromadzeni na wieczornej mszy (dar serca od Wspólnoty dla Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa) świętowali pamiątkę ustanowienia Eucharystii oraz sakramentu kapłaństwa. Z tej okazji w kierunku księży, zarówno miejscowych z ks. proboszczem na czele, jak i gości, popłynęły serdeczne życzenia od przedstawicieli dzieci, młodzieży i Ruchu Gloriosa Trinita. Na zakończenie ceremonii Wielkiego Czwartku Pan Jezus został przeniesiony w uroczystej procesji do ciemnicy. Rozpoczęła się adoracja Najświętszego Sakramentu przez Wspólnotę dla Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa, a następnie przez Ruch Gloriosa Trinita.
Drugi dzień Triduum Paschalnego był przeżywany jako czas powagi, żałoby i smutku, jako że Wielki Piątek stanowi pamiątkę okrutnej śmierci Jezusa Chrystusa na krzyżu. Nasz Pan z miłości umarł za grzechy każdego człowieka. Wieczorna Liturgia Męki Pańskiej nam o tym przypomniała. Nabożeństwo to (gdyż w tym dniu nie sprawuje się Eucharystii) rozpoczęło się w zupełnej ciszy. Wejście kapłana i licznie obecnych ministrantów nie było poprzedzone ani pieśnią, ani modlitwą. Ksiądz w duchu pokory padł na twarz przed ołtarzem i pogrążył się w milczącej modlitwie. Następnie rozpoczęła się liturgia słowa upamiętniająca mękę Pańską. W naszej świątyni miała szczególnie uroczystą formę, ponieważ była śpiewana i to po raz pierwszy z udziałem nowego chóru, konstytuującego się w naszej parafii. W kolejnej części liturgii wielkopiątkowej , w adoracji krzyża, wzięli udział wszyscy wierni licznie zgromadzeni tego dnia w kościele. Całując krzyż wyraziliśmy wolę przyjęcia odkupienia. Potem rozpoczęła się Komunia Święta, a po niej procesyjnie Najświętszy Sakrament został przeniesiony z ciemnicy do Grobu Pańskiego (piękny obraz stanowiący tło tegorocznej dekoracji został namalowany przez p. Dianę Supińską). Adorację przy Grobie Pańskim poprowadziły w tym dniu kółka różańcowe.
Wielka Sobota, trzeci dzień Triduum Paschalnego, rozpoczęła się od poświęcenia pokarmów. W świątyni ks. proboszcz święcił je co 15 minut począwszy od godz. 7.45 do 9.00, a potem jeszcze o 12.00. Księżą wikariusze udali się w tym celu do okolicznych miejscowości tworzących naszą parafię. Adorację przy Grobie Pańskim sprawowali tego dnia strażacy Ochotniczej Straży Pożarnej z miejscowości należących do naszej parafii. Cisza Wielkie Soboty o charakterze adoracyjnym skończyła się z chwilą rozpoczęcia wieczornej mszy świętej, bardzo uroczystej, z niezwykle rozbudowaną liturgią. Najpierw ks. proboszcz poświęcił ogień (ogień i światło to znak oczyszczenia, nieśmiertelności i życia wiecznego), od którego zapalił paschał – symbol zmartwychwstałego Chrystusa. Zapalony paschał procesjonalnie został wniesiony do ciemnego kościoła na znak rozproszenia grzechu i ciemności. W bogatej tego dnia liturgii słowa, w którą czynnie zaangażowali się parafianie piątniccy, została przedstawiona cała historia zbawienia. Z liturgią Wigilii Paschalnej połączona jest liturgia chrzcielna. Odnowiliśmy nasze przyrzeczenia chrzcielne, wyrzekliśmy się grzechu i tego, co do niego prowadzi, a następnie wyznaliśmy naszą wiarę w Boga. Zabrzmiały dzwony i radosne „Alleluja!”.
Wielkanoc rozpoczęła się uroczystą mszą świętą zwaną rezurekcją. Poprzedziła ją procesja z Najświętszym Sakramentem o godz. 6.00 rano, w której uczestniczyli ministranci, strażacy oraz dzieci z poduszeczkami i dorośli niosący feretrony i różaniec. Rozległ się huk petard, rozdzwoniły się wszystkie dzwony. W ten sposób parafianie piątniccy ogłosili światu swoją wielką radość z faktu zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Procesja trzykrotnie okrążyła kościół, po czym rozpoczęła się Eucharystia, na zakończenie której ks. proboszcz złożył wszystkim świąteczne życzenia i podziękował wiernym za liczne uczestnictwo w obchodach Triduum Paschalnego oraz tym wszystkim, którzy się czynne zaangażowali w ich przygotowanie i prowadzenie.
Poniedziałek Wielkanocny, który nie ma szczególnego rytu w liturgii, mogącego go wyróżniać spośród innych dni oktawy wielkanocnej świętowanej jako „jedna wielka niedziela”, w pamięci parafian piątnickich pozostanie jako dzień niezapomniany. Tego dnia w naszej świątyni o godz. 10.00 celebrował mszę świętą szczególny gość, z Watykanu, kardynał Gerhard Ludwig Müller prefekt Kongregacji Nauki Wiary. W trakcie mszy udzielił sakramentu chrztu, a potem pobłogosławił wszystkie dzieci obecne w świątyni.
Oktawa wielkanocna potrwa do Niedzieli Miłosierdzia Bożego zwanej także Białą Niedzielą. Niech zatem będzie dla każdego chrześcijanina czasem ogromnej radości, bo przecież Chrystus zmartwychwstając otworzył niebo dla każdego z nas. Od nas samych zależy, czy z tego wielkiego daru skorzystamy, ale droga jest otwarta…
Beata Sejnowska-Runo