Małżeństwo

malzenstwo

„Mężowie, miłujcie żony, bo i Chrystus umiłował Kościół i wydał za niego samego siebie…  Dlatego opuści człowiek ojca i matkę, a połączy się z żoną swoją i będą dwoje jednym ciałem.” (Ef 5, 25-31)

Do ślubu krok po kroku. Poradnik dla narzeczonych

1. Zgłoszenie ślubu w kancelarii parafialnej

Na rok przed ślubem (na pewno w terminie nie krótszym niż 6 miesięcy) zgłaszacie się do kancelarii parafii, w której chcecie wziąć ślub, bądź do której należy jedno z Was. Na to spotkanie najlepiej pójść z wypełnioną Kartą zgłoszenia do sakramentu małżeństwa, którą możecie pobrać tu: KARTA ZGŁOSZENIA DO SAKRAMENTU MAŁŻEŃSTWA. Podczas spotkania z duszpasterzem, które ma charakter zapoznawczy ustalacie datę ślubu oraz dostarczenie wymaganych dokumentów niezbędnych do zawarcia sakramentalnego związku małżeńskiego.

Jeśli któreś z Was nie uczęszczało na szkolną katechezę przedmałżeńską w ramach przygotowania bliższego czyli nie ma tzw. kursu przedmałżeńskiego, powinno zgłosić to duszpasterzowi. Poinformuje Was jak go zrobić. Ukończenie tzw. kursu przedmałżeńskiego jest koniecznym wymogiem, abyście mogli rozpocząć etap bezpośredniego przygotowania do sakramentu małżeństwa.

Na zakończenie spotkania w kancelarii parafialnej duszpasterz poinformuje Was o konieczności odbycia obowiązkowych Spotkań dla narzeczonych i ukaże Wam formy i możliwości ich realizacji. Ponad to powie o spotkaniach w Poradni, o obowiązku odprawienia spowiedzi, o terminie spisania protokołu przedślubnego, wygłoszeniu zapowiedzi oraz przekaże Wam Dokument uczestnictwa narzeczonych w przygotowaniu bezpośrednim do sakramentu małżeństwa w Diecezji Łomżyńskiej, w którym należy odnotować kolejne etapy bezpośredniego przygotowania do ślubu.

2. Spotkania dla narzeczonych

Tą sprawą należy zająć się jak najszybciej! O Spotkaniach dla narzeczonych należy pomyśleć nawet na rok przed ślubem.
Spotkania dla narzeczonych można realizować w naszej Diecezji w trzech formach:

  • w formie podstawowej, najłatwiej dostępnej, odbywają się w dekanacie. Najpierw zorientujcie się, kiedy Spotkania dla narzeczonych odbywają się w dekanacie, do którego należy Wasza parafia. Jeśli termin Spotkań nie jest dla Was odpowiedni, bądź Wasz dekanat nie organizuje go w najbliższym czasie, możecie wybrać sobie inny odpowiedni termin i miejsce. Przygotowaliśmy zestawienie Spotkań dla narzeczonych odbywających się w Diecezji Łomżyńskiej w roku 2018. Sprawdźcie tu: SPOTKANIA W DEKANATACH (ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, konieczne jest wcześniejsze zgłoszenie swego uczestnictwa).
    Łączny czas trwania Spotkań dla narzeczonych w dekanacie to mniej więcej 7 tygodni (4 cotygodniowe spotkania z małżonkami, dzień skupienia i 2 indywidualne spotkania w parafialnej poradni rodzinnej).
  • w formie zalecanej w ramach Studium Życia Rodzinnego w Łomży. W naszej Diecezji jest to najlepsza forma przygotowania do małżeństwa. Łączny czas trwania Studium to 7 miesięcy (siedem sobót, po jednej w miesiącu). Pomyślcie czy nie łatwiej zarezerwować sobie jedną sobotę w miesiącu, niż siedem sobót w odstępie tygodniowym. Ponad to korzystając z zajęć zwolnieni będziecie ze spotkań w parafialnej poradni rodzinnej. Terminy można znaleźć na stronie internetowej Wydziału Duszpasterstwa Rodzin
  • jeśli z różnych, poważnych przyczyn, nie możecie uczestniczyć w programie przewidzianym w dwóch powyższych formach (narzeczeni mieszkają w oddalonych od siebie miastach; jedno z nich jest poza granicami kraju), dopuszczalna jest trzecia forma nadzwyczajna Spotkań dla narzeczonych tzw. weekendowa czyli 2 weekendy (sobota i niedziela) w odstępie dwutygodniowym odbywające się we wskazanych miejscach na terenie Diecezji oraz dwa spotkania w parafialnej poradni rodzinnej. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc należy wcześniej się zapisać.  Informacje również na stronie internetowej Wydziału Duszpasterstwa Rodzin

WAŻNE: Jeśli z różnych względów nie pasuje Wam żadna forma bezpośredniego przygotowania do sakramentu małżeństwa obowiązująca w Diecezji Łomżyńskiej, możecie przygotować się w innej diecezji, ponieważ większość diecezji w Polsce ma podobny, wręcz taki sam sposób przygotowania narzeczonych do ślubu. Normują to Wytyczne Konferencji Episkopatu Polski. Świadectwa/dokumenty ukończenia bezpośredniego przygotowania do sakramentu małżeństwa w innych diecezjach, będą przez księży uznawane.

3. Spotkania w Parafialnej Poradni Rodzinnej

Po skończeniu Spotkań dla narzeczonych w dekanacie (forma podstawowa) bądź weekendów (forma nadzwyczajna), powinniście dwa razy spotkać się z doradcą życia rodzinnego w parafialnej poradni rodzinnej. Dwa razy, ponieważ pierwsze spotkanie (wspólne dla wszystkich) odbywa się w ramach Spotkań w dekanatach bądź podczas weekendów. Takie spotkania powinny mieć charakter indywidualnych spotkań narzeczonych z doradcą i odbyć się w odpowiednich odstępach czasowych. Na spotkanie umawiacie się telefonicznie z konkretnym doradcą.

Jak znaleźć doradcę i parafialną poradnię rodzinną?  Sprawdźcie uważnie, czy taka poradnia nie znajduje się na terenie Waszej parafii lub w dekanacie.

UWAGA: Odbyte spotkania w poradni podpisać może tylko doradca życia rodzinnego, którego imię i nazwisko widnieje na naszej stronie czyli posiada on misję kanoniczną od biskupa. Doradca nie może przyjmować Was w domu czy mieszkaniu.
Ze spotkań z doradcą w parafialnej poradni rodzinnej zwolnieni są tylko narzeczeni, którzy uczestniczą w zajęciach Studium Życia Rodzinnego w Łomży (forma zalecana).

Nauki przedmałżeńskie prowadzone są w naszej parafii. Informacja o terminach rozpoczęcia nauk jest dostępna w kancelarii parafialnej.

4. Spisanie protokołu przedślubnego

Na trzy/jeden miesiąc przed ślubem, w kancelarii parafialnej, gdzie rozpoczęliście przygotowanie do ślubu, należy spisać z duszpasterzem protokół przedmałżeński. Najlepiej datę i godzinę spotkania umówić wcześniej w kancelarii parafialnej.

Dokumenty potrzebne do spisania protokołu:
1. Dowód osobisty.
2. Świadectwo chrztu.
3. Świadectwo bierzmowania (jeśli na świadectwie chrztu nie ma adnotacji o przyjęciu sakramentu bierzmowania).4. Dokumenty z Urzędu Stanu Cywilnego w przypadku małżeństwa konkordatowego (są one ważne tylko 6 miesięcy od daty wystawienia); ewentualnie odpis aktu małżeństwa cywilnego – wcześniej już zawartego.
5. Świadectwo uczestnictwa w szkolnej katechizacji przedmałżeńskiej, tzw. kurs przedmałżeński.
6. Świadectwo uczęszczania na lekcję religii (z ostatniej klasy).
7. Dokument uczestnictwa narzeczonych w przygotowaniu bezpośrednim do sakramentu małżeństwa w Diecezji Łomżyńskiej. Powinny być w nim odnotowane: spowiedzi przedślubne i spotkania dla narzeczonych. Jeśli spotkania czy spowiedź są zaplanowane jeszcze po terminie spisania protokołu, Dokument należy pokazać duszpasterzowi, a dostarczyć go do kancelarii tuż przed ślubem.

UWAGA: Świadectwo chrztu jest ważne tylko przez 6 miesięcy od daty wystawienia. Jeśli sakramenty chrztu i bierzmowania były udzielane w parafii, gdzie będzie spisywany protokół, nie trzeba wcześniej zaopatrywać się w takie dokumenty.

Dokumenty dodatkowe:
8. Jeżeli związek małżeński chce zawrzeć osoba, która ma stwierdzoną nieważność pierwszego małżeństwa przez sąd kościelny, zobowiązana jest przedstawić prawomocny wyrok lub dekret trybunału kościelnego, stwierdzający nieważność tego małżeństwa.
9. Jeżeli związek małżeński chce zawrzeć wdowiec lub wdowa, należy przedłożyć akt zgonu współmałżonka.

WAŻNE: Jeżeli małżeństwo ma być zawierane poza parafią zamieszkania narzeczonych należy wybrać jedną z opcji:
– otrzymać pozwolenie z parafii zamieszkania jednego z narzeczonych do przeprowadzenia formalności w parafii ślubu (tzw. delegację);
lub
– wypełnić formalności w parafii zamieszkania jednego z narzeczonych i otrzymać dokument uprawniający do zawarcia ślubu w wybranej parafii (tzw. licencję).

5. Spowiedź przedślubna

Do spowiedzi przedślubnej przystępujecie przynajmniej dwukrotnie. W sytuacjach wyjątkowych duszpasterz może zadecydować o jednej spowiedzi bezpośrednio przed ślubem. Przy przystąpieniu do sakramentu pokuty i pojednania należy poinformować kapłana, że jest to spowiedź przedślubna. Spowiednik potwierdza odbycie spowiedzi na Dokumencie uczestnictwa narzeczonych w przygotowaniu bezpośrednim do sakramentu małżeństwa w Diecezji Łomżyńskiej, który otrzymaliście na pierwszym spotkaniu w kancelarii.

6. Zapowiedzi

Informacja o zamiarze zawarcia małżeństwa będzie podana do wiadomości publicznej, dlatego parafia wywiesza komunikat, czyli zapowiedzi w parafiach zamieszkania narzeczonych. Zapowiedzi ogłasza się przez wywieszenie informacji na tablicy ogłoszeń parafialnych przez 8 dni (dwie niedziele i tydzień między nimi), bądź odczytanie ich podczas ogłoszeń parafialnych w kolejne 2 niedziele lub dni świąteczne nakazane.

Celem zapowiedzi jest potwierdzenie Waszego stanu wolnego i wykluczenie ewentualnych przeszkód do zawarcia sakramentu małżeństwa. Po ich wygłoszeniu należy zaświadczenie dostarczyć do kancelarii parafii, gdzie spisywaliście protokół przedślubny.

7. Spotkanie z duszpasterzem

Tuż przed ślubem powinno się odbyć spotkanie z duszpasterzem. Ma ono charakter organizacyjny. Na spotkaniu omawiacie szczegóły dotyczące ceremonii ślubu. Duszpasterz sprawdza, czy są skompletowane wszystkie dokumenty i załatwione formalności potrzebne do zawarcia małżeństwa sakramentalnego.