Triduum Paschalne A.D. 2016
WIELKIE TRZYDNIOWE ŚWIĘTO MĘKI, ŚMIERCI I ZMARTWYCHWSTANIA JEZUSA CHRYSTUSA
„(…)Przychodzisz Panie mimo drzwi zamkniętych,
Jezu zmartwychwstały ze śladami męki,
Ty jesteś z nami poślij do nas Ducha,
Panie nasz i Boże uzdrów nasze życie(…)”
W dniach 24-26 marca 2016 roku uroczyście celebrowaliśmy największe tajemnice naszej wiary.
W Wielki Czwartek szczególnie wspominaliśmy wieczerzę, jaką Chrystus spożył wraz z uczniami w czasie, której ustanowił sakrament Eucharystii i kapłaństwa. W tym dniu również pamiętaliśmy o Chrystusowej trwodze w Ogrójcu oraz o jego pojmaniu. Nocne czuwania przy tzw. „ciemnicy” były wyrazem naszej duchowej jedności z Chrystusem, który do końca był posłusznym woli Ojca.
W Wielki Piątek gromadziliśmy się na celebracji liturgii ku czci męki naszego Pana. W tym dniu Kościół tradycyjnie wstrzymuje się od sprawowania Najświętszej Ofiary. W trakcie wieczornej liturgii przypominaliśmy sobie zbawcze wydarzenia, do których doszło poza murami Jerozolimy, kiedy to Syn Człowieczy został wydany na wyszydzenie, ubiczowanie i ukrzyżowanie (por. Mt 20,18). W ten dzień oddaliśmy szczególną cześć Krzyżowi Świętemu, który adoruje się aż do Wigilii Paschalnej. Jednocześnie po Liturgii Ciało Chrystusa przeniesiono do symbolicznego grobu, gdzie wierni gromadząc się czuwali w modlitwie.
W Wielką Sobotę pobłogosławiono pokarmy, które znalazły sie później na świątecznych stołach. Wieczorem nastąpiła kulminacja obchodów Wielkiej Nocy – Wigilia Paschalna, Liturgia Zmartwychwstania Pańskiego!!!
Liturgia Wielkiej Soboty dotyczyła tego, co najważniejsze – całej tajemnicy Zbawienia. Po dniu milczenia i modlitwy, kiedy adorowaliśmy Jezusa złożonego w grobie, w momencie, gdy zapadał zmrok, Kościół zgromadził się na świętych obrzędach..
Liturgia tej nocy posiada cztery części:
– obrzęd światła, na który składają się poświęcenie ognia, przygotowanie paschału, procesja i śpiew hymnu o nazwie Exultet;
– liturgię słowa, którą tworzy aż dziewięć czytań (ukazują one wielkie dzieła Boga, jakich dla swojego ludu dokonał Pan, wtedy też rozlega się potrójne, radosne Alleluja, które rozbrzmiewa pierwszy raz po czterdziestodniowej przerwie);
– liturgię chrzcielną, podczas której następuje błogosławieństwo wody chrzcielnej, odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych, a w niektórych kościołach obrzęd chrztu i bierzmowania;
– liturgia eucharystyczną, podczas której Chrystus Pan zaprasza do stołu wszystkich odkupionych Jego śmiercią i zmartwychwstaniem.
Umocnieni łaską Zmartwychwstałego Jezusa pamiętajmy o ogromnej wadze Triduum Paschalnego i o jego głębokiej wymowie, a także pięknie liturgii i starajmy się jak najlepiej przeżyć ten najważniejszy czas w ciągu całego roku liturgicznego.